दुबईबाट रित्तै फर्किंदै नेपाल एयरलाइन्स,करिब एक सय नेपाली यात्रुहरु अलपत्र

२ भदौ, काठमाडौं । सरकारले उद्धार उडान स्थगित गरेपछि दुबई एयरपोर्टमा करिब एक सय नेपाली यात्रुहरु अलपत्र परेका छन् । यात्रुहरुलाई लिन भनेर दुबई पुगिसकेको नेपाल एयरलाइन्सको विमान भने रित्तै फर्किँदै छ ।

दुबई एयरपोर्टमा करिब एक सय जना नेपाली यात्रुहरु छन् । घर फिर्तीको सबै प्रक्रिया पूरा गरेर एयरपोर्टमा पुगिसकेका उनीहरु प्लेन रित्तै फर्र्किन लागेको खबर पाएपछि आक्रोशित भएका छन् । उनीहरुले आफूहरुको सम्पूर्णको खर्च नेपाल एयरलाइन्स वा उडान रद्द गराउने सीसीएमसी र यसका प्रमुख उपप्रधानमन्त्री ईश्वर पोखरेलले व्यहोर्नुपर्ने भन्दै सामाजिक सन्जालमा आक्रोश पोखेका छन् ।

सीसीएमसीले सोमबार परराष्ट्र र पर्यटन मन्त्रालयलाई पत्राचार गर्दै उद्धार उडान रोक्न भनेको थियो । विभिन्न स्थानीय तहरुले निषेधित क्षेत्र घोषणा गर्ने क्रम बढेको र होटल क्वारेन्टिनको व्यवस्था पनि भइनसकेको भन्दै उद्धार उडान रोक्न सीसीएमसीले भनेको थियो । सीसीएमसीको सोही आग्रहअनुसार विदेशबाट हुने सम्पूर्ण उद्धार उडान एक्कासी स्थगित गरिँदा विदेशका एयरपोर्टहरुमा कयौं यात्रुहरु अलपत्र परेका छन् ।

नेपालमा बढ्दो कोरोना संक्रमणको अवस्थाले गर्दा बिभिन्न स्थानीय तहहरुले निषेधित क्षेत्र घोषणा गर्ने बड्दो क्रम र होटल क्वारेण्टिनका लागि होटल व्यबस्था भएको जानकारी प्राप्त नभएको अवस्थामा होटल, क्वारेण्टिन सुनिश्चितता हुने गरी मात्र उडान स्वीकृति दिन भन्दै कोभिड–१९ संकट व्यवस्थापन संचालक केन्द्र (सीसीएमसी) ले संस्कृति पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्रालयलाई पत्र लेखेको थियो।

तर, अन्तिम अवस्थामा भएको सरकारी निर्णयले स्वदेश फर्कन लागेका नेपाली नागरिकहरुले सास्ती व्यहोर्नु परेको छ।दुबई एयरपोर्टबाट एक सय ७० किलो मिटर टाढा युएईको राजधानी आबुधावीबाट एयरपोर्ट आएका यात्रुहरुलाई सम्बन्धित एयरलाइन्स टिकट बिक्रेता र एजेन्सीले अन्तिम अवस्थामा उडान तालिका रद्द भएको जानकारी नगराएकोले उनीहरु बिचल्ली परेका हुन्।

अहिले उनीहरु दुबई एयरपोर्टमा रहेको यात्रु कक्षमा बसेको गैर आवासीय नेपाली संघ (एनआरएनए) युएईका उपाध्यक्ष पासाङ शेर्पाले रातोपाटीलाई बताए। स्वदेश फर्कने खुशियालीमा अधिकांश यात्रुहरुले आफ्नै खर्चले (पिसीआर) टेष्ट समेत गराए। युएईमा पिसीआर टेष्ट गर्न २ सय चालिस दिर्हाम अर्थात करिब (८ हजार रुपियाँ) लाग्छ।

हवाई टिकटको चर्को शुल्कमा पिल्सिएका उनीहरुलाई उडान नहुँदा फेरी पिसीआर टेष्ट गर्नु पर्ने बाध्यता आएको छ। पिसीआर टेष्ट गरेको ७२ घण्टा भित्र सम्बन्धित यात्रुले उडान अनुमति पाउनेछन्। अलपत्र परेका नेपाली यात्रुहरुलाई दुवई एयरपोर्टमा गैर आवासीय नेपाली संघ (एनआरएनए) एनसीसी युएई उपाध्यक्ष पासाङ शेर्पा र अन्तर्राष्ट्रिय नेपाली समाज युएईका अध्यक्ष बाबुराम लोप्चनले भेटी अन्तर्राष्ट्रिय नेपाली समाज युएईको तर्फबाट खानाको व्यवस्था गरेका छन्। उडान कहिले हुने भन्ने अझै सुनिश्चिता नभएको हुँदा अबुधाबीबाट आएका दर्जनौं नेपाली यात्रुहरुलाई वासस्थानको पनि समस्या हुने देखिएको छ ।

गत आइतवार युएईस्थित नेपाली दूतावासले नेपाल एयरलाइन्स सहित बिभिन्न एयरलाइन्सको १५ वटा उडान तालिका सार्वजनिक गर्दै आफुलाई पायक पर्ने मिति र एयरलाइन्सको टिकट लिन भन्दै सुचना प्रकाशित गरेको थियो। उडान स्थगित भएपछि पनि नेपाली दूतावास युएईले उडान स्थगन भएको सूचना निकालेको छैन। आजै नेपाल एयरलाइन्सको जहाजले काठमाडौंबाट दुबईको उडान भरेको थियो। युएईबाट घर बिदामा गएका नेपाली कामदार लिएर जहाज १ः०० बजे दुबई आइपुगेको थियो। तर नेपाल फर्कदा भने रित्तै फर्किएको छ।

ads

ads