पाँच वर्षभित्र नेपालले ५० अर्बको बिजुली बेच्ने

काठमाडौं – नेपाल बिधुत प्राधिकरणले आगामी पाँच वर्षभित्र ४९ अर्ब ७२ करोड २० लाख रुपैयाँ बराबरको बिधुत निर्यात गर्ने भएको छ ।

हाल झण्डै २० अर्ब बराबरको बिधुत आयात भइरहेको बेला बिधुत प्राधिकरणले यति धेरै बिधुत निर्यात गर्ने गरी योजना बनाएको हो ।

बिधुत प्राधिकरणले चालू आर्थिक वर्ष २०७६/७७ देखि २०८०/८१ सम्मका लागि बनाएको कर्पोरेट विकास योजनामा २०७७/०७८ अर्थात् आगामी वर्षदेखि बिधुत निर्यात गर्ने उल्लेख छ । चालू वर्षमा बिधुत निर्यात नभए पनि २०७७/७८ मा १ अर्ब ६ करोड ३० लाख, २०७८/७९ मा ८ अर्ब १८ करोड ३० लाख, २०७९/८० मा १७ अर्ब ५३ करोड ८० लाख तथा २०८०/८१ सालमा २२ अर्ब १३ करोड ८० लाख निर्यात गर्ने योजना प्राधिकरणको छ ।

पाँच वर्षभित्र प्रति व्यक्ति खपत ७ सय युनिट पुर्‍याउने लक्ष्य राखेको प्राधिकरणले पाँच हजार मेगावाट वितरण गर्न सक्ने क्षमता पुर्‍याउने योजना छ । आगामी वर्षदेखि बिधुत खेर जाने भन्दै बिधुत प्राधिकरणले बिधुत निर्यातको योजना अघि बढे पनि कसरी निर्यात गर्ने भन्ने टुंगो लागेको छैन ।

विशेष गरी सरकारले भारत र बंगलादेशमा बिधुत निर्यात गर्ने योजना बनाएको छ । भारत सरकारले अन्तरदेशीय बिधुत व्यापार निर्देशिका निर्माण गरेपनि नेपाल लगायतले भने अझै यसबारे कुनै नीति बनाइसकेका छैनन् ।

यो खबर आजको कारोबार दैनिकमा भीम गौतमले लेखेका छन् ।

ads

ads